Programul Astra Film Festival 2012

Astra Film Festival este construit dintr-o suita de filme ce nu trebuie ratate, asadar cine poate ajunge la Sibiu in perioada 15-21 octombrie poate urmari proiectiile la Casa de Cultură a Sindicatelor din Sibiu, str. Emil Cioran nr. 1, în trei săli: “John Marshall”, “Mircea Săucan” şi “Studio”.

Luni, 15 octombrie 2012

Sala John Marshall
ora 08:30 – ESPERANTO, COPIII APEI. Artur şi algele verziBretaniaAstra Film Junior – Franţa – 2012 – 26 min
ora 09:00 – CUM SE FABRICĂ, ep. 20Astra Film Junior – 2003 – 24 min
ora 18:00 – SATUL DE DEMULT – Dumitru Budrala – România – 2012 – 41 min
ora 18:45DESCHIDEREA OFICIALĂ
ora 19:00CONCERT FLOEX, Cehia

Sala Mircea Săucan
ora 10:00 – ESPERANTO, COPIII APEI. Artur şi algele verziBretaniaAstra Film Junior – Franţa – 2012 – 26 min
ora 10:30 – CUM SE FABRICĂ, ep.20Astra Film Junior – 2003 – 24 min

Marţi, 16 octombrie 2012

Sala John Marshall
ora 08:30 – ESPERANTO, COPIII APEI. Stanislas şi pădurea de mangrove – SenegalAstra Film Junior – Franţa – 2012 – 26 min
ora 09:00 – CUM SE FABRICĂ, ep.56Astra Film Junior – – 2005 – 24 min
ora 12:00 – BOTTLED LIFEEco Cinematograff – Urs Schnell – Elveţia, Germania – 2012 – 90 min
ora 14:00 – BACK TO THE SQUAREInternational – Petr Lom – Norvegia – 2012 – 83 min
ora 16:00 – DUPĂ TĂCERE CEEA CE NU E ROSTIT NU EXISTĂ? – AFTER THE SILENCE WHAT REMAINS UNSAID DOES NOT EXIST? – România – Vanina Vignal – Franţa, România – 2012 – 96 min
ora 18:00 – FUGA DIN RAI – HEAVENLY RUN – Made in România – STELIAN TĂNASE – România – 2010 – 88 min
ora 20:00 – TURN OFF THE LIGHTSRomânia – Ivana Mladenovic – România – 2012 – 71 min
ora 21:30 – VORBITOR – VISITING ROOM – România – Radu Muntean, Alexandru Baciu – România – 2011 – 62 min
ora 23:00 – STAFF ENTRANCEInternational – Manuela Frésil – Franţa – 2011 – 59 min

Sala Mircea Săucan
ora 10:00 – ESPERANTO, COPIII APEI. Stanislas şi pădurea de mangrove – SenegalAstra Film Junior – Franţa – 2012 – 26 min
ora 10:30 – CUM SE FABRICĂ, ep. 56Astra Film Junior – (none) – 2005 – 24 min
ora 12:00 – CORVIN VARIATIONSEco Cinematograff – Klara Trencsenyi – Ungaria – 2011 – 39 min
ora 13:00 – SILENT SNOWEco Cinematograff – Jan van den Berg – Olanda – 2011 – 71 min
ora 14:30 – SOMEONE TO HUM WITHStudent – Itay Zur – Israel – 2011 – 41 min
ora 15:30 – GANGSTER PROJECTStudent – Teboho Edkins – Germania, Africa de Sud – 2011 – 54 min
ora 17:00 – FAMILY MEALSInternational – Dana Budisavljevic – Croaţia – 2011 – 49 min
ora 18:00 – SUMNA’S LETTERMade in România – Hadar Kleinman- Zadock – Israel – 2012 – 54 min
ora 19:00 – DOINA GROPARILOR – DIGGING FOR LIFE – Made in România – Pavel Cuzuioc – România – 2011 – 55 min
ora 20:30 – THE SHAMANS’ REVENGEInternational – Laetitia Merli – Franţa – 2011 – 54 min
ora 22:00 – SOLAR ECLIPSEInternational – Martin Marecek – Cehia – 2011 – 81 min

Sala Studio
ora 19:00 – BOTIZAMade in România – Frédéric Gonseth – Elveţia – 2012 – 98 min

Miercuri, 17 octombrie 2012

Sala John Marshall
ora 08:30 – ESPERANTO, COPIII APEI. Rachid şi secetaMarocAstra Film Junior – Franţa – 2012 – 26 min
ora 09:00 – CUM SE FABRICĂ, ep. 185Astra Film Junior – (none) – 2006 – 24 min
ora 12:00 – CRUCILE FABRICILOR SECULARE – CROSSES OF THE SECULAR PLANTS – Made in România – Gabriela Baiardi – România – 2011 – 37 min
ora 13:00 – NOOSFERARomânia – Artchil Khetagouri, Ileana Stănculescu – România – 2011 – 55 min
ora 14:30 – COMMON GROUNDRomânia – Anne Schiltz, Charlotte Grégoire – Belgia – 2012 – 82 min
ora 16:30 – BALUL ŢIGANILORMade in România – Alfred Bulai – România – 2012 – 38 min
ora 17:30 – ADEVĂRUL DESPRE HOLOCAUST – THE TRUTH ABOUT THE HOLOCAUST – Made in România – Florin Cioabă – România – 2012 – 45 min
ora 18:30 – HELPING MIHAELARomânia – Hanna Maylett – Finlanda – 2011 – 96 min
ora 20:30 – METROInternational – Guilherme Hoffmann – Franţa, Brazilia – 2011 – 60 min
ora 22:00 – THE TUNDRA BOOK. A TALE OF VUKVUKAI, THE LITTLE ROCKInternational – Aleksei Vakhrushev – Rusia – 2011 – 105 min

Sala Mircea Săucan
ora 10:00 – ESPERANTO, COPIII APEI. Rachid şi secetaMarocAstra Film Junior – Franţa – 2012 – 26 min
ora 10:30 – CUM SE FABRICĂ, ep.185Astra Film Junior – (none) – 2006 – 24 min
ora 12:00 – 28 DAYS ON THE MOONStudent – Eda Elif Tibet – Turcia – 2012 – 30 min
ora 12:30 – THE CHESS PLAYERSStudent – Stephan Hilpert – Germania – 2012 – 56 min
ora 14:00 – THE STREET MUSICIANStudent – Mihai Andrei Leaha – România – 2012 – 17 min
ora 14:30 – CAMPStudent – Tomasz Jeziorski – Polonia – 2012 – 19 min
ora 15:00 – LIUDIANSStudent – Xenia Okhapkina – Rusia – 2011 – 17 min
ora 15:30 – STREMŢ 89Student – Anda Puşcaş, Dragos Dulea – România – 2012 – 14 min
ora 16:00 – URBAN BESTIARYStudent – Jorge Corral, Ester Angrill, Neus Escoda, Enrique Lopez-Abrego, Silvia Pérez, Rebeca Cervantes – Spania – 2011 – 27 min
ora 17:00 – SKOLLIALESStudent – Haukur Sigurdsson – Norvegia – 2012 – 30 min
ora 18:00 – THE CUTStudent – Beryl Magoko – Uganda – 2012 – 43 min
ora 22:00 – STAFF ENTRANCEInternational – Manuela Frésil – Franţa – 2011 – 59 min

Sala Studio
ora 18:00 – CAI SĂLBATICI – GONE WILD – Eco Cinematograff – Dan Curean – România – 2012 – 84 min
ora 20:00 – GUTUIUL JAPONEZ – THE JAPANESE QUINCE TREE – Made in România – Mara Trifu – România – 2012 – 21 min
ora 20:30 – SATUL DE MARMURĂ – THE MARBLE VILLAGE – Made in România – Ioana Dorobanţu – România, M. Britanie – 2011 – 21 min
ora 21:00 – FERICIRI – BLESSINGS – Made in România – Dite Dinesz – România – 2011 – 24 min
ora 22:00 – BACK TO THE SQUAREInternational – Petr Lom – Norvegia – 2012 – 83 min

Joi, 18 octombrie 2012

Sala John Marshall
ora 08:30 – ESPERANTO, COPIII APEI. Clyd şi coralii – GuadelupaAstra Film Junior – Franţa – 2012 – 26 min
ora 09:00 – CUM SE FABRICĂ, ep. 77Astra Film Junior – 2009 – 24 min
ora 13:00 – CHEMERICALAstra Film Junior – Andrew Nisker – Canada – 2009 – 75 min
ora 15:00 – CAI SĂLBATICI – GONE WILD – Eco Cinematograff – Dan Curean – România – 2012 – 84 min
ora 17:00 – PHNOM PENH LULLABYInternational – Pawel Kloc – Polonia – 2011 – 98 min
ora 19:00 – TOXIC – POISONED – Eco Cinematograff – Andrei Sota – România – 2011 – 86 min
ora 21:00 – MAMA ILLEGALFamilia – ED Moschitz – Austria – 2011 – 102 min
ora 22:30 – CHERNOBYL FOREVEREco Cinematograff – Alain de Halleux – Franţa, Belgia – 2011 – 56 min

Sala Mircea Săucan
ora 10:00 – ESPERANTO, COPIII APEI. Clyd şi coralii – GuadelupaAstra Film Junior – Franţa – 2012 – 26 min
ora 10:30 – CUM SE FABRICĂ, ep. 77Astra Film Junior – (none) – 2009 – 24 min
ora 12:00 – ARIANonCompetitive – Vlad Druc – R. Moldova – 2011 – 72 min
ora 14:00 – MY KOSHER SHIFTSStudent – Iris Zaki – M. Britanie – 2011 – 22 min
ora 14:30 – SIE SPIELEN DAZWISCHEN – ACTING BETWIXT AND BETWEEN – Student – Maria Gans – Elveţia – 2011 – 39 min
ora 15:30 – THE LAST STREETStudent – Rasmus Sievers, Marina Monsonís – Germania, Spania – 2011 – 60 min
ora 17:00 – ÎNTR-O FURTUNĂ. INSULA – WITHIN A TEMPEST. THE ISLAND – România – Laurenţiu Damian – România – 2012 – 66 min
ora 18:15 – CORPUSPortret – Laurenţiu Damian – România – 2011 – 36 min
ora 22:00 – AFTER THE SILENCE WHAT REMAINS UNSAID DOES NOT EXIST? – DUPĂ TĂCERE CEEA CE NU E ROSTIT NU EXISTĂ? – România – Vanina Vignal – Franţa, România – 2012 – 96 min

Sala Studio
ora 10:30 – BALUL ŢIGANILOR – THE GYPSY BALL – Made in România, Masterclass – Alfred Bulai – România – 2012 – 38 min
ora 11:15 – ADEVĂRUL DESPRE HOLOCAUST – THE TRUTH ABOUT THE HOLOCAUST – Made in România, Masterclass – Florin Cioabă – România – 2012 – 45 min
ora 12:00 – HELPING MIHAELARomânia, Masterclass – Hanna Maylett – Finlanda – 2011 – 96 min
ora 17:00 – CAMPStudent – Tomasz Jeziorski – Polonia – 2012 – 19 min
ora 17:30 – LIUDIANSStudent – Xenia Okhapkina – Rusia – 2011 – 17 min
ora 18:00 – THE STREET MUSICIANStudent – Mihai Andrei Leaha – România – 2012 – 17 min
ora 18:30 – SKOLLIALESStudent – Haukur Sigurdsson – Norvegia – 2012 – 30 min
ora 19:30 – BACK TO EARTHEco Cinematograff – Pierre Lacourt – Elveţia – 2011 – 92 min
ora 21:30 – COMMON GROUNDRomânia – Anne Schiltz, Charlotte Grégoire – Belgium – 2012 – 82 min

Vineri, 19 octombrie 2012

Sala John Marshall
ora 12:00 – SNOWEco Cinematograff – August Pflugfelder – Germania – 2012 – 75 min
ora 14:00 – BACK TO EARTHEco Cinematograff – Pierre Lacourt – Elveţia – 2011 – 92 min
ora 16:00 – CORVIN VARIATIONSEco Cinematograff – Klara Trencsenyi – Ungaria – 2011 – 39 min
ora 17:00 – AICIADICĂ ACOLO – HERE… I MEAN THERE – România – Laura Căpăţână-Juller – România – 2012 – 76 min
ora 19:00 – ROŞIA MONTANĂ, ROWN ON THE BRINKEco Cinematograff – Fabian Daub – Germania, România – 2012 – 92 min
ora 21:00 – PIEPTURI GOALE ŞI BUZUNARE PLINE – EMPTY HEARTS AND FULL WALLETS – România – Cornel Mihalache – România – 2011 – 52 min
ora 22:00CONCERT DVA, Cehia

Sala Mircea Săucan
ora 12:00 – MY KOSHER SHIFTSStudent – Iris Zaki – M. Britanie – 2011 – 22 min
ora 12:30 – STREMŢ 89Student – Anda Puşcaş, Dragos Dulea – România – 2012 – 14 min
ora 13:00 – URBAN BESTIARYStudent – Jorge Corral, Ester Angrill, Neus Escoda, Enrique Lopez-Abrego, Silvia Pérez, Rebeca Cervantes – Spania – 2011 – 27 min
ora 14:00 – A LETTER TO DADStudent – Srdjan Keca – Serbia, M. Britanie – 2011 – 48 min
ora 15:00 – MILES APARTStudent – Ling Lee – M. Britanie – 2011 – 43 min
ora 16:00 – GANGSTER PROJECTStudent – Teboho Edkins – Germania, Africa de Sud – 2011 – 54 min
ora 17:00 – 28 DAYS ON THE MOONStudent – Eda Elif Tibet – Turcia – 2012 – 30 min
ora 18:00 – THE CHESS PLAYERSStudent – Stephan Hilpert – Germania – 2012 – 56 min
ora 19:30 – THE CUTStudent – Beryl Magoko – Uganda – 2012 – 43 min
ora 20:30 – SOMEONE TO HUM WITHStudent – Itay Zur – Israel – 2011 – 41 min
ora 21:30 – SIE SPIELEN DAZWISCHEN – ACTING BETWIXT AND BETWEEN – Student – Maria Gans – Elveţia – 2011 – 39 min
ora 22:30 – TURN OFF THE LIGHTSRomânia – Ivana Mladenovic – România – 2012 – 71 min

Sala Studio
ora 13:30 – METROInternational – Guilherme Hoffmann – Franţa, Brazilia – 2011 – 60 min
ora 15:00 – NOOSFERARomânia – Artchil Khetagouri, Ileana Stănculescu – România – 2011 – 55 min
ora 18:30 – HE THINKS HE’S THE BESTInternational – Maria Kuhlberg – Suedia – 2011 – 58 min
ora 20:00 – BOTTLED LIFEEco Cinematograff – Urs Schnell – Elveţia, Germania – 2012 – 90 min
ora 22:00 – THE TUNDRA BOOK. A TALE OF VUKVUKAI, THE LITTLE ROCKInternational – Aleksei Vakhrushev – Rusia – 2011 – 105 min

Sâmbătă, 20 octombrie 2012

Sala John Marshall
ora 11:00 – SILENT SNOWEco Cinematograff – Jan van den Berg – Olanda – 2011 – 71 min
ora 12:30 – THE SHAMANS’ REVENGEInternational – Laetitia Merli – Franţa – 2011 – 54 min
ora 14:00 – FAMILY MEALSInternational – Dana Budisavljevic – Croatia – 2011 – 49 min
ora 15:00 – SOLAR ECLIPSEInternational – Martin Marecek – Cehia – 2011 – 81 min
ora 16:30 – JEROME JEROMEInternational – Peter Lataster – Olanda – 2011 – 73 min
ora 18:00 – EGGS FOR LATERFamilia – Marieke Schellart – Olanda – 2011 – 50 min

ora 19:30GALA DE DECERNARE A PREMIILOR
ora 21:00CONCERT

Sala Mircea Săucan
ora 12:00 – DRACO – CHIPURILE DE PIATRĂ – DRACO – THE STONE FACES – Dacii – Octavian Repede – România – 2012 – 44 min
ora 13:00 – DACII – ADEVĂRURI TULBURĂTOARE – DACIANS – UNSETTLING TRUTHS – Dacii – Daniel Roxin – România – 2012 – 60 min
ora 14:00 – DECODING DACIA: România’S LOST HERITAGEDacii – Kyle Brandse – S.U.A. – 2012 – 50 min
ora 15:00 – THE LAST STREETStudent – Rasmus Sievers, Marina Monsonís – Germania, Spania – 2011 – 60 min
ora 16:30 – SNOWEco Cinematograff – August Pflugfelder – Germania – 2012 – 75 min
ora 18:00 – CHERNOBYL FOREVEREco Cinematograff – Alain de Halleux – Franţa, Belgia – 2011 – 56 min
ora 21:00 – PRODIGAL SONSFamilia – Kimberly Reed – S.U.A. – 2010 – 86 min

Sala Studio
ora 11:00 – A LETTER TO DADStudent – Srdjan Keca – Serbia, M. Britanie – 2011 – 48 min
ora 12:00 – MILES APARTStudent – Ling Lee – M. Britanie – 2011 – 43 min
ora 13:00 – HE THINKS HE’S THE BESTInternational – Maria Kuhlberg – Suedia – 2011 – 58 min
ora 15:00 – AICIADICĂ ACOLO – HERE… I MEAN THERE – România – Laura Căpăţână-Juller – România – 2012 – 76 min
ora 16:30 – PIEPTURI GOALE ŞI BUZUNARE PLINE – EMPTY HEARTS AND FULL WALLETS – România – Cornel Mihalache – România – 2011 – 52 min
ora 18:00 – VORBITOR – VISITING ROOM – România – Radu Muntean, Alexandru Baciu – România – 2011 – 62 min
ora 21:00 – PHNOM PENH LULLABYInternational – Pawel Kloc – Polonia – 2011 – 98 min

Duminică, 21 octombrie 2012

Sala John Marshall
ora 21:00 – PHNOM PENH LULLABYInternational – Pawel Kloc – Polonia – 2011 – 98 min
ora 13:00 – ROŞIA MONTANĂ, ROWN ON THE BRINKEco Cinematograff – Fabian Daub – Germania, România – 2012 – 92 min
ora 15:00 – ARIANonCompetitive – Vlad Druc – R. Moldova – 2011 – 72 min
ora 17:00 – SUMNA’S LETTERMade in România – Hadar Kleinman- Zadock, xxx – Israel – 2012 – 54 min
ora 18:00 – TOXIC – POISONED – Eco Cinematograff – Andrei Sota – România – 2011 – 86 min
ora 20:00 – EGGS FOR LATERFamilia – Marieke Schellart – Olanda – 2011 – 50 min
ora 21:00 – JEROME JEROMEInternational – Peter Lataster – Olanda – 2011 – 73 min

Sala Mircea Săucan
ora 14:0021:00Premiile ASTRA FILM FESTIVAL 2012

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *